VERGİ REHBERİ...

Aşağa gitmek

VERGİ REHBERİ...

Mesaj tarafından yasemin Bir Perş. Ekim 23, 2008 1:27 pm

Mükelleflerimize Beyanname Verme Döneminde Yol Göstermek Amacıyla 7 Adet Rehber Hazırlanmış ve Kullanıma Sunulmuştur. 15-02-08 09:38

Beyanname verme döneminde mükelleflerimizin vergisel konularda bilgilendirilmeleri ve yükümlülüklerini kolayca yerine getirebilmeleri için yardımcı olunması amacıyla Başkanlığımızca beyan dönemi rehberleri olarak “Ticari Kazançların Vergilendirilmesi Rehberi (Gerçek Usul)” , “Serbest Meslek Kazançları Vergi Rehberi” , “Kira Geliri Elde Edenler İçin Yıllık Gelir Vergisi Düzenleme Rehberi”, “Dar Mükellefler (Türkiye’de Yerleşmiş Olmayan Yabancı Ülke Vatandaşları İle Yurtdışında Yerleşik Türk Vatandaşları) İçin Kira Geliri Rehberi”, “Menkul Sermeye İradı Elde Edenler İçin Yıllık Gelir Vergisi Düzenleme Rehberi” hazırlanmış, basımı yapılmış ve dağıtımına başlanılmıştır. Ayrıca “G.V.K. Geçici 67.Madde Uygulaması İle İlgili Olarak Gerçek Kişilere Yönelik Vergi Rehberi” ve ‘Ücret Kazançları Vergi Rehberi’ adı altında hazırlanan rehberlerimiz ise basımı yapılmadan internet sayfamızda yer almıştır. Mükelleflerimizin kullanımına sunulan 7 adet rehber güncel had ve tutarlar ile mevzuat değişiklikleri göz önüne alınarak düzenlenmiştir.

1 - Ticari Kazançların Vergilendirilmesi Rehberi (Gerçek Usul):


Gelir unsurlarından ticari kazancın elde edilmesi, hesaplanması, diğer gelir unsurları ile bir arada değerlendirilmesi ve yıllık beyannameye aktarılması konusunda ilgili mevzuat esas alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca, gerçek usulde gelir vergisine tabi mükelleflerin 2007 takvim yılı gelirlerine ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin doldurulmasına yönelik açıklamalar yer almaktadır.


2 - Serbest Meslek Kazançları Vergi Rehberi:


Serbest Meslek Kazancı elde eden mükelleflerin 2007 takvim yılı gelirlerine ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin doldurulmasında geçerli olan had ve tutarların dikkate alındığı bu rehberde, serbest meslek kazancı sayılan faaliyetler, serbest meslek kazancından indirilecek giderler gibi mükellefler tarafından sıkça sorulan soruların cevaplarının yanı sıra Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin doldurulmasında dikkat etmeleri gereken hususlara da yer verilmiştir.


3 - Kira Geliri Elde Edenler İçin Yıllık Gelir Vergisi Düzenleme Rehberi:


Kira geliri elde eden mükelleflerimizin bu gelirlerini beyan ederken karşılaşabilecekleri her türlü soruya cevap bulabilecekleri hususlara yer verilmiş, ayrıca bu rehberde mükelleflerin bu gelirlerini hangi sürelerde beyan edecekleri ve ödeyecekleri konularına da yer verilmiştir.


4 - Dar Mükellefler (Türkiye’de Yerleşmiş Olmayan Yabancı Ülke Vatandaşları İle Yurtdışında Yerleşik Türk Vatandaşları) İçin Kira Geliri Rehberi:


Bu rehberde, dar mükellefler (Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı ülke vatandaşları ile yurtdışında yerleşik Türk vatandaşları)’ in Türkiye’de elde ettikleri kira gelirinin vergilendirilmesine yönelik ayrıntılı bilgiler ve örnekler yer almaktadır.5 - Menkul Sermeye İradı Elde Edenler İçin Yıllık Gelir Vergisi Düzenleme Rehberi:


İlgili rehberde, 2007 yılında gerçek kişilerce elde edilen menkul sermaye iratlarının beyan edilip edilmeyeceği, beyan edilmesi durumunda hangi şartlar altında beyan edileceği, vergilendirme esasları, beyannamelerin verilme zamanı ve vergilerin ödenmesi konularında bilgilere yer verilmiştir.


6 - G.V.K. Geçici 67.Madde Uygulaması İle İlgili Olarak Gerçek Kişilere Yönelik Vergi Rehberi:


Bu rehber, Türk finansal araçlarına yatırım yapan gerçek kişi yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, rehberde Geçici 67 nci maddeyle getirilen düzenlemeyle bu maddede 5527 ve 5615 sayılı Kanunlar ve 22/07/2006 tarih ve 2006/ 10731 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenlemeleri de içeren açıklamalara yer verilmiştir.


7 - Ücret Kazançları Vergi Rehberi:


Gelir Vergisi Kanunu’nda sayılan gelir unsurlarından ücret kazancının elde edilmesi, hesaplanması ve yıllık beyannameye aktarılması konusunda ilgili vergi mevzuatı esas alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca ücret kazancı elde eden mükelleflerin 2007 takvim yılı gelirlerine ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin doldurulmasına yönelik açıklamalar yer almaktadır.


NOT: İLGİLİ KONU BAŞLIĞINA TIKLADIĞINIZ İLGİLİ REHBERLERE ULAŞIRSINIZ

yasemin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Mesaj Sayısı : 11
Yaş : 34
Nerden : aksaray
Kayıt tarihi : 20/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz